Celem szkolenia jest omówienie i przedyskutowanie zmian w przepisach dotyczących zatrudniania pracowników samorządowych w szkołach, przedszkolach i innych placówkach światowych wraz z podaniem niezbędnych zasad, procedur i wzorów dotyczących praktycznego postępowania zawierania umów oraz w trakcie trwania stosunku pracy.
Tematyka:
- Zmiany w ustawie o systemie oświaty, Ustawie o pracownikach samorządowych w odniesieniu do pracowników niebędących nauczycielami.
- Prawidłowe zatrudnianie pracowników administracji i obsługi na stanowiskach urzędniczych i pracowniczych.
- Nowe rozporządzenie płacowe a regulamin wynagradzania.
- Prawidłowe stosowanie tabel stanowisk i dodatków
- Stanowiska w jednostkach oświaty podlegające procedurom naborowym.
- Zasady nawiązywania stosunku pracy na stanowiskach kierowniczych, urzędniczych i pracowniczych – powiązanie przepisów Ustawy o pracownikach samorządowych z Kodeksem pracy i innymi przepisami.
- Dodatki do wynagrodzeń, w tym dodatek stażowy.
- Odprawy, w tym emerytalne.
- Ustalanie innych okresów zaliczanych do uprawnień emerytalnych, nagród jubileuszowych i dodatku stażowego (praca na roli i inne).
- Zatrudnianie pracowników w zespołach szkół – nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami – porządkowanie dotychczasowych umów.
- Właściwy wybór formy zatrudnienia; skutki prawne i finansowe umów na czas nieokreślony i określony.
- Udzielanie i rozliczanie w “naturze” i ekwiwalentem “nietypowych” urlopów nauczycieli i innych pracowników; prawidłowe udzielanie innych dni wolnych od pracy (płatnych i niepłatnych)
- Plusy i minusy umów cywilno-prawnych (zlecenia i o dzieło).
- Inne ważne zagadnienia związane ze stosunkiem pracy nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami, w tym czas pracy osób kierujących w imieniu pracodawcy zakładu pracy, ochrona danych, dokumentacja kadrowa, klasyfikacja i archiwizacja dokumentów.
- Główne niedociągnięcia i błędy przy zawieraniu umów, rozwiązywaniu stosunku pracy, wypłacie świadczeń itp.